جدیدترین مطالب میم مثل ماما

کودک من (۳ تا ۳ و نیم سالگی) ۶ کودک من (۳ تا ۳ و نیم سالگی) ۶

میم مثل مشاور مادر و کودک میم مثل مشاور مادر و کودک یک ماه پیش

معمولا کودکان خردسال مهارت خود را در زبان آنقدر گسترش نداده‌اند که بتوانند آنچه را که درباره تجربیات زندگی خود فکر و احساس می‌کنند در قالب کلمات درآورند.

دنیایی برای یک کودک

کودکان بزرگ‌تر نیز از این نوع فعالیت لذت خواهند برد.

وسایل: 

اسباب‌بازی‌هایی که به شکل افراد و اشیا اطراف کودک هستند و یا شبیه به آنچه کودک در کتاب‌ها، تلویزیون و سایر منابع دیده است. مجموعه اسباب‌بازی‌ها بایستی شامل انواع چیزها باشد مانند یک عروسک کوچک که معرف خود او است و برای هر عضو خانواده یک عروسک و تعدادی نیز نماینده سایر افرادی که در زندگی او مهم هستند.

توضیح: 

معمولا کودکان خردسال مهارت خود را در زبان آنقدر گسترش نداده‌اند که بتوانند آنچه را که درباره تجربیات زندگی خود فکر و احساس می‌کنند در قالب کلمات درآورند. اما می‌توانند به روش‌های غیر لفظی به طور کاملا روشن ارتباط برقرار کنند. این فعالیت راهی به کودک نشان می‌دهد که از طریق اجرای بعضی از عکس‌العمل‌های خود در مقابل تجربیات زندگی واقعی در سطح بچه گانه و در زمینه فانتزی نقش بازی کند. در ضمن شما را با بعضی اطلاعات با ارزش در زمینه تاثیر تجربیات کودک بر زندگی‌اش، تفسیری که کودک از آن‌ها می‌کند، انواع نگرانی‌هایی که او دارد و اینکه چگونه شما می‌توانید رفتار خود را نسبت به او تغییر دهید تا آرامش و شادی را در زندگیش افزایش دهید، آشنا می‌سازد.

اسباب بازی‌هایی را درون جعبه‌ها و روی زمین اتاقی قرار دهید که به اندازه کافی جا برای پخش کردن آن‌ها وجود داشته باشد. اجازه دهید خودش بازی کند و انتخاب کند با کدام یک و به چه طریقی مایل به بازی کردن است.

از پیش کودک آن قدر دور شوید که مزاحم او و مانع کارش نباشید اما چشم و گوش خود را باز نگه دارید تا بازی او را مشاهده نمایید.

توجه کنید کدام یک از اسباب بازی‌ها را مرتبا انتخاب می‌کند. دقت کنید چگونه اسباب‌بازی‌ها را در بازی خود تشخیص می‌دهد. به مطالبی که در ضمن بازی بیان می‌کند گوش دهید. روش بازی او، مدت زمانی که برای انجام یک کار صرف می‌کند، آیا بازی او دارای یک تم است یا فقط بی‌ هدف به اسباب‌بازی دست می‌زند، تا چه حد در بازی خود غرق می شود و مطالبی نظیر آن را مورد مشاهده قرار دهید.

با دادن این نوع اسباب‌بازی‌های زندگی به کودک، این فرصت را برایش به وجود می‌آورید که بر روی بعضی از چیزهایی که ممکن است باعث ناراحتی او گردد کار کند. گه گاه با مشاهده بازی او می‌توانید بعضی چیزهایی را دریابید که بتواند به شما کمک کند وجود او را به طریقی بسازید که زندگی را برای خودش شادتر و موثرتر نماید.

بعضی مواقع بنا به دعوت او می‌توانید با ملحق شدن به او از بازی لذت ببرید. اجازه دهید او رهبری کند و به شما بگوید چه نقشی را می‌خواهد شما بازی نمایید و به چه طریقی. این امر نیز در زمینه طرز تفکر و احساسات او مطالب بسیاری به شما خواهد آموخت.

هدف: 

- دادن وسایل و فرصت کودک برای استفاده از آن‌ها به‌تنهایی و به روش خود که به وسیله آن بتوانند دنیای کوچک خود را بسازد

- ایجاد فرصت برای شما تا مشاهده نمایید کودک چگونه دنیای خود را می‌بیند و احساسات او نسبت به آن چگونه است.

ادامه دارد...


منبع: من مامانم

Shares

مقالات مربوط