جدیدترین مطالب میم مثل ماما

هفته دوازدهم بارداری هفته دوازدهم بارداری

میم مثل ماما میم مثل ماما ۶ روز پیش

توضیحات مربوط به تغییرات مادر، تغییرات جنین، رژیم غذایی مربوط به این هفته و توصیه‌های لازم ارائه شده است.

تغییرات مادر

+ هفته‌ی دوازدهم بارداری، هفته‌ی مهمی در بارداری است. در واقع این هفته از بارداری، نشان دهنده‌ی انتهای ۳ ماهه‌ی اول (تریمستر اول) بارداری است و نشان دهنده‌ی انتهای مهم‌ترین مرحله‌ی رشد و نمو کودک است. پس از ۳ ماه از  بارداری، خانم باردار از شنیدن اخبار خوب در مورد بارداریش، احساس خوبی خواهد داشت و احتمال سقط در این زمان کاهش می یابد.

+ در این هفته رحم افزایش سایز پیدا می‌کند و از داخل لگن به حفره شکم می‌آید. از این هفته به بعد تغییر سایز در شکم مشاهده می‌شود. در این هفته فوندوس رحم (بالاترین قسمت رحم یا انتهای رحم) را در بالای استخوان شرمگاهی می‌توانید حس کنید.

+دور کمر شما کمی بیشتر می‌شود، سعی کنید لباس راحت بپوشید مخصوصا اگر این بارداری دومتان است.


تغییرات جنین
+ چشم‌ها از کناره‌های صورت به محل اصلی خود در جلوی صورت حرکت می‌کنند.

+ در این هفته کودک شما انگشتان دست خود را باز و بسته خواهد کرد و انگشتان پای خود را می‌تواند جمع کند. 

+ رفلکس مکیدن در کودک شکل می‌گیرد. 

+ اگر در این هفته شکم خود را تحریک کنید کودک شما در پاسخ حرکت می‌کند، ولی شما هنوز قادر به احساس این حرکات نیستید. 

+ کلیه‌ها عملکرد خود را کامل می‌کنند و قادر به دفع ادرار خواهند بود. 

+ سلول‌های عصبی به سرعت در حال تکثیر هستند و سیناپس‌ها (محل تماس عصب‌ها) در حال شکل‌گیری هستند. 


توصیه‌ها

ممکن است در این هفته سوزش سر دل را تجربه کنید به این صورت که احساس سوزش در پایین سینه و گلو تجربه کنید. البته کسانی که این حالت را قبلا داشته‌اند ممکن است در بارداری تشدید شود که علت آن به شرح زیر است:

در دوران بارداری جفت تولید هورمون‌هایی می‌کند که باعث شل شدن دریچه‌ای می‌شوند که مری را از معده جدا می‌کند، به خصوص زمانی که شما در حالت استراحت هستید و دراز کشیده‌اید، اسید معده می‌تواند از معده به سمت مری بازگشت داشته باشد، که موجب این حالت ناخوش‌آیند در شما می‌شود. (جهت بررسی راهکارهای درمان این مشکل پست تغییرات و سازگاری های بدن در بارداری ۱۱ را مطالعه بفرمایید.)

یکی دیگر از مشکلاتی که از این هفته بارداری به بعد ممکن است زیاد با آن مواجه داشته باشید ترشحات بیش از حد واژن است البته در صورتی‌که رنگ و بوی خاصی نداشته باشید نگران کننده نیست. (برای مطالعه بیشتر می‌توانید مشکلات شایع دوران بارداری ۱۵ را مطالعه بفرمایید.)
منبع: بارداری و زایمان ویلیامز جنین شناسی لانگمن

مقالات مربوط