جدیدترین مطالب میم مثل ماما

هفته یازدهم بارداری هفته یازدهم بارداری

میم مثل ماما میم مثل ماما ۶ روز پیش

توضیحات مربوط به تغییرات مادر، تغییرات جنین، رژیم غذایی مربوط به این هفته و توصیه های لازم ارائه شده است.

تغییرات مادر

+ بیشتر زنان فکر می کنند که آنها می‌توانند در این هفته، احساس کنند که کودک‌شان در این مرحله در حال حرکت است، ولی این یک احساس غلط است، چون گازها در سیستم گوارشی این اثر را دارند. 

+ اگر خانم باردار در این مرحله از بارداری، احساس کند که بدن وی گرم شده است، طبیعی است. علت آن هم این است که مقدار خون در بدن شما زیاد می‌شود.  

+ اتساع شکمی اغلب به علت افزایش محتویات شکمی ایجاد می‌شود، که به علت آرام حرکت کردن رو به پایین روده‌ها به علت افزایش تولید پروژسترون است (درست است، یبوست هم در این دوره بسیار شایع است!!)

+ علائمی مثل سوزش‌ سر دل یا مشکلات گوارشی دیگر ممکن است در این زمان شایع باشد. اصلا نگران نباشید و بدانید تمامی این حالت‌های آزاردهنده یک علت خوب دارد و ما بی‌صبرانه منتظر سپری شدن این روزهای خوب و رسیدن به روز پایان یافتن تمام آرزوها یعنی روز زایمان هستیم.

+ در این زمان تغییراتی در مو، ناخن‌های پاها و ناخن‌های انگشتان شما دیده می‌شود. علت آن هم تغییرات هورمونی بدن است. بارداری بر روی همه‌ی سلول‌های بدن شما اثر دارد.


تغییرات جنین

+ اندازه کودک شما در این هفته به اندازه یک انجیر است. 

+ دست‌های او به زودی باز و بسته می‌شوند. 

+ جوانه دندان در لثه ایجاد می‌شود، ولی دندان در آوردن به چند ماه بعد از تولد موکول می‌شود. 

+ برخی از استخوان‌های کودک سخت‌تر می‌شوند. 


توصیه‌ها

+ در انتهای سه ماهه اول بارداری، غربالگری انجام می‌شود که شامل یک آزمایش خون و یک سونوگرافی است. این تست از ابتدای ۱۱ هفته تا انتهای هفته ۱۳ قابل انجام است و کودک شما را از لحاظ شانس ابتلا به سندرم داون یا تریزومی ۲۱ و سندرم پاتائو یا تریزومی ۱۳ و سندرم ادوارد یا تریزومی ۱۸ بررسی می‌کنند و در صورت داشتن ریسک بالا جهت انجام تست‌های تکمیلی به پزشک مربوط معرفی می‌شوید.
منبع: بارداری و زایمان ویلیامز جنین شناسی لانگمن

مقالات مربوط