جدیدترین مطالب میم مثل ماما

هفته سیزدهم بارداری ۲ هفته سیزدهم بارداری ۲

میم مثل ماما میم مثل ماما ۳ روز پیش

توضیحات مربوط به تغییرات مادر، تغییرات جنین، رژیم غذایی مربوط به این هفته و توصیه های لازم ارائه شده است.

رژیم غذایی

تغذیه شما در این هفته بسیار با اهمیت است. در سه ماهه اول بارداری تغذیه آنچنان حائز اهمیت نیست و اضافه وزن ۰ تا ۱ کیلوگرم کاملا نرمال است و حتی اگر وزن هم کم بکنید، نرمال است. ولی در سه ماهه دوم ۴ تا ۵ کیلوگرم برای خانم هایی که BMI نرمال دارند باید اضافه وزن صورت گیرد.

در هر روز پر سه ماهه دوم، باید ۳۴۰ کالری بیشتر از قبل دریافت کنید و در سه ماهه سوم ۴۵۰ کالری اضافی در روز باید مصرف کنید. اگر شما دچار اضافه وزن یا کمبود وزن هستید و یا دو قلو باردار هستید این اعداد متفاوت است.


برخی از مواد مغذی مهم که شما نیاز به آن دارید؟

پروتئین آهن و کلسیم سه ماده ضروری هستند که در این دوران نیاز کودک شما را تامین می کند و بدن شما را سالم نگه می دارد.

پروتئین

هدف مصرف روزانه حداقل ۷۱ گرم پروتئین است که شامل گوشت بدون چربی، تخم مرغ و محصولات لبنی می باشد. همچنین آجیل، لوبیا و سویا همه منابع خوبی برای پروتئین هستند. با مصرف ۳ وعده از مواد ذکر شده حاوی پروتئين به هدف مصرف پروتئین می رسید. ماهی منبع خوبی از پروتئین و همچنین اسیدهای چرب امگا ۳ است. اما به دلیل آلودگی جیوه کارشناسان در مورد مقدار مصرف آن بحث دارند.

آهن

مصرف روزانه ۲۷ میلی گرم آهن می تواند شما را در برابر کم خونی فقر آهن که یکی از مشکلات شایع در بارداری است حفظ کند.

بهترین منابع آهن: گوشت قرمز بدون چربی. شما می توانید آهن را از سبزیجاتی مانند اسفناج و حبوبات مانند عدس نیز دریافت کنید.

نکته: ویتامین C باعث جذب بهتر آهن می شود (منابع ویتامین C عبارتند از: مرکبات مانند توت فرنگی و فلفل شیرین و آب پرتقال و گوجه فرنگی) اگر گیاه خوار هستید آهن را از حبوبات و سبزیجات تامین کنید.

کلسیم

مصرف ۴ وعده کلسیم می تواند نیاز کودک شما و شما را به کلسیم تامین کند. مصرف کلسیم برای تشکیل استخوان های کودک و جوانه دندان او مورد نیاز است و اگر شما به اندازه کافی کلسیم مصرف نکنید جنین جهت تامین نیاز از استخوان های شما کلسیم مورد نیازش را تامین می کند.
منبع: بارداری و زایمان ویلیامز جنین شناسی لانگمن

2017-05-07T09:00:00+03:30

مقالات مربوط