جدیدترین مطالب میم مثل ماما

باغ فین کاشان باغ فین کاشان

میم مثل مسافرت میم مثل مسافرت ۹ روز پیش

در شهر کاشان بر حاشیه کویر آنجا که کوهستان آغاز می شود، عرصه میانی چهار دیوار که بر فرازش شاخسار انبوه درختان سرو کهن چون چتری سبز نمایان

باغ فین

باغ فین یکی از نزدیک‌ترین اثرهای ثبت جهانی به تهران است و بسیاری از المان‌های باغ ایرانی به زیباترین شکل در آن دیده می‌شود. 

در ۶ کیلومتری جنوب غرب شهر کاشان بر حاشیه کویر آنجا که کوهستان آغاز می شود، عرصه میانی ۴ دیوار که بر فرازش شاخسار انبوه درختان سرو کهن چون چتری سبز نمایان است، محدوده باغ معموری است که به باغ فین شهرت دارد. این باغ در قصبه فین کوچک از روستای فین و در بخش مرکزی شهر کاشان واقع شده است. توسعه و گسترش این شهر در طول تاریخ مدیون چشمه های آب و کاریزهای منطقه فین است.

باغ فین مجموعه ای است که به تدریج و در طی زمان پدید آمده است. شواهد تاریخی بناهای عمارت های سردر ورودی باغ در دیوار شمالی همچنین بارو و برج های مدور چهارگانه اطراف آن، عمارت سرابستان در میانه باغ و حمام بزرگ واقع در جبهه شرقی آن را به زمان شاه عباس نسبت می دهند.


باغ فین کاشان، نام یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد. مکان نامبرده جایی است که ناصرالدین‌ شاه، در سال ۱۸۵۲ میلادی صدراعظم خود امیرکبیر را در آن به قتل رساند. تاریخ و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برج‌های استوانه شکل محصور شده‌ است. در مقایسه با بسیاری از باغ‌های ایرانی مشابه، باغ فین با آب قابل توجهی مشروب می‌شود.

باغ فین و مجموعه بناهای آن در کاشان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. و چند سال است که به عنوان یکی از نمونه‌های باغ ایرانی در این مجموعه به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده است.

زمان مناسب برای دیدن این باغ تمام فصول سال است. در واقع این باغ در تمام فصول زیبایی‌های بسیاری دارد.


منبع: گردشگری - هایپرشیا

2017-05-01T08:10:00+03:30

مقالات مربوط