جدیدترین مطالب میم مثل ماما

ماساژ کودک ۱۶ (ماساژ سر و صورت) ماساژ کودک ۱۶ (ماساژ سر و صورت)

میم مثل ماما میم مثل ماما ۲ روز پیش

.برخی از والدین از دست زدن به نوزاد خود اجتناب می‌کنند و در واقع ترس دارند. نوزادان تماس مثبت را بسیار دوست دارند و از طریق آن احساس امنیت می‌کنند.

ماساژ سر و صورت

اوایل بچه‌ها نسبت به ماساژ سر و صورت مقاومت می‌کنند. به ویژه در طول اولین هفته‌های زندگی‌شان و به خصوص اگر وضع حمل طولانی یا دردناک بوده باشد. ماساژ این قسمت را به طور دائم برای ۳ یا ۴ روز متوالی انجام دهید. اگر نوزادتان ناراحت شد یا شروع به گریه کرد این کار را متوقف کنید و قسمت‌های دیگر بدن او را ماساژ دهید. اما پس از چند روز یا چند هفته بعد مجددا ماساژ سر و صورت را شروع کنید. وقتی نوزادان به این حرکات عادت کردند از آن لذت بسیاری می‌برند. این لذت وقتی بزرگتر شوند حتی بیشتر هم می‌شود. برای ماساژ این قسمت نوزادتان را به پشت و در حالی‌که پاهایش به طرف شماست بخوابانید. حرکات تان باید سبک و با آرامش توام باشد. از روغن استفاده نکنید یا حداقل مقدار کمی از آن استفاده کنید.

ماساژ سر

۱- ماساژ سر

دست‌هایتان را دور سر کودک قرار دهید. به گونه‌ای که انگشتان سبابه‌تان را روی بالاترین قسمت پیشانی یعنی محل رویش مو حلقه کرده و پشت سر برسید. بعد مستقیما به حرکت شماره دو بپردازید.


۲- ماساژ فک‌ها

دستان تان را جداگانه، در دو طرف صورت و کنار گوش‌های کودک قرار دهید. آن‌گاه انگشتان تان را در طول فک‌های او حرکت دهید تا هر دو دست به چانه برسند. حرکت‌های شماره ی۱ و ۲ را چندین بار تکرار کنید.


ماساژ صورت

۱- کشیدن پیشانی

شست‌هایتان را وسط پیشانی کودک درست زیرخط رویش موها قرار دهید. هر دو شست را به طرف بیرون روی خطی مستقیم و به سمت دو طرف صورت بکشید. این کار را را برای قسمت‌های پایین پیشانی هم تکرار کنید. مانند آنکه گویی دو شست تان در حال کشیدن چندین خط بر روی پیشانی کودک هستند.


۲- ماساژ شقیقه‌ها

آخرین ماساژ را در قسمت پیشانی بدین گونه انجام دهید که شست‌هایتان را در وسط پیشانی و درست در بالای ابروها قرار دهید و به آرامی آنها را تا قسمت شقیقه‌های نوزاد حرکت دهید. درحالی‌که این حرکت را آرام انجام می‌دهید می‌توانید تا حدودی دست‌ها را محکم بکشید. حالا حرکت چرخشی کوچک روی شقیقه‌ها انجام دهید.


ادامه دارد...منبع: کتاب ماساژ کودک

Shares

مقالات مربوط