جدیدترین مطالب میم مثل ماما

تغذیه مادر و تغییر در مزه شیر ۲ تغذیه مادر و تغییر در مزه شیر ۲

میم مثل مولتی ویتامین میم مثل مولتی ویتامین ۸ روز پیش

مادرانی که می خواهند کافئین را کاملاً قطع یا خیلی کم مصرف کنند باید بدانند که تئوبرومین موجود در شکلات و نوشابه های نیز تأثیری مانند کافئین دارند.

کافئین

در اکثر مادران دریافت متعادل کافئین در روز مشکلی برای شیرخواران آنان ایجاد نمی کند. به عنوان مثال کافئین موجود در ۲ فنجان قهوه در روز (هر فنجان حدود ۱۵۰ سی سی) مشکلی ایجاد نمی کند. ولی بعضی مادران و شیرخواران نسبت به این ماده حساس تر بوده و اگر دریافت کافئین در روز بیش از این مقدار باشد علائمی مانند فعالیت زیاد، عرق کردن، بی قراری، کم خوابی بروز می کند. اگر مادری مقدار دریافت را به تدریج کاهش دهد این علائم از بین می روند و کودک به خواب طبیعی خود برمی گردد. کاهش باید آهسته آهسته و در یک هفته باشد و مایعات بدون کافئین، جایگزین مایعات دریافتی مادر گردد. قطع ناگهانی کافئین می تواند سبب سردرد و بی قراری مادر شود.

اگر شیرخواری نسبت به کافئین جذب شده از طریق شیر مادر عکس العمل نشان می دهد، مادر باید مواد کافئین دار مانند چای، قهوه، نوشابه های (کولادار) و بعضی داروها را بشناسد و آنها را از برنامه غذایی خود حذف نماید بعضی داروهای ضد اسهال و بسیاری از داروهایی که برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرند دارای کافئین هستند.

توجه: مادرانی که می خواهند کافئین را کاملا قطع یا خیلی کم مصرف کنند باید بدانند که تئوبرومین موجود در شکلات و نوشابه های (کولادار) نیز تأثیری مانند کافئین دارند.

مقدار تئوبرومین در شکلات بسیار کمتر از کافئین موجود در قهوه است ۱۵۰ سی سی قهوه تازه دارای ۱۳۰ میلی گرم کافئین است در صورتی که ۲۸ گرم شکلات ۶ میلی گرم تئوبرومین دارد.

با وجودی که در یک تحقیق، رابطه مثبت مصرف شکلات و کولیک کودکان نشان داده شده ولی در بسیاری از مادران شیرده مصرف متعادل شکلات مسئله ای را در کودکان ایجاد نکرده است. اکثر مادران شیرده می توانند همه مواد غذایی را بدون اینکه برای کودکان آنان مشکلی ایجاد کند مصرف کنند ولی بسیاری از مادران بی قراری شیرخوار خود را به ماده غذایی مصرف شده خود ربط می دهند.منبع: کتاب ترویج تغذیه با شیر مادر تالیف یونیسف

مقالات مربوط