جدیدترین مطالب میم مثل ماما

دوران یائسگی۱۷ دوران یائسگی۱۷

میم مثل ماما میم مثل ماما یک سال پیش

درمان جایگزینی با هورمون استروژن نتایج مثبت عمده ای را در بسیاری از خانم ها در سنین پس از یائسگی به همراه داشته است.

درمان

درمان جایگزینی با هورمون استروژن نتایج مثبت عمده ای را در بسیاری از خانم ها در سنین پس از یائسگی به همراه داشته است و افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم و سینه در مقایسه با اثرات مفید آن بسیار ناچیز به نظر می رسد باید به خاطر داشت که درمان با استروژن نمی تواند موجب بهبود فوری علائم یائسگی شود و باید مزایا و خطرات آن را به دقت در هر بیمار به طور مجزا بررسی کرد.
داروهای غیر هورمونی شامل کلسیم، فلوراید، کلسی تونین، بی فسفونات ها و سایر داروهاست که برای درمان پوکی استخوان به کار می روند.
عادات صحیح بهداشتی، تجربه بهتری از یائسگی به ارمغان می آورد. سه بار یا بیشتر ورزش کردن در روز باعث تخفیف علائم است.
نقش رژیم غذایی کم چربی در یائسگی حتی از ورزش نیز پر اهمیت تر است. معمولا در خانم هایی که از ابتدا خام گیاه خوار بوده اند حداقل علائم را داشته اند.
خوردن غذاهای حاوی سویا موجب بهبود وضعیت است که به علت وجود مقادیر بالای هورمون های گیاهی آن است. در کشورهایی که رژیم غذایی آنها حاوی مقادیر زیادی سویا است علائم یائسگی بسیار تخفیف یافته یا اصلا وجود ندارد.
هورمون های گیاهی یا فیتوهومورن ها «phyto hormones» مواد طبیعی موجود در برخی گیاهان و غذاها هستند که به بدن در تولید طبیعی هورمون های استروژن و پروژسترون کمک می کنند.
اگرچه قدرت عمل آنها در مقایسه با داروهای مصنوعی بسیار کم است اما چون بدن فرد را وادار به تولید هورمون می کنند فاقد اثرات جانبی مضر هستند. گیاهانی مانند جین سنگ «Ginseng» پنج انگشت «ویتاگنوس»، ریشه شیرین بیان، رزک، بومادران، مریم گلی در درمان گر گرفتگی و بهار نارنج، بیدمشک، سنبل الطیب، زعفران، گل گاوزبان برای رفع خستگی مصرف می شوند و آرام بخش و مقوی اعصاب هم هستند. سنبل الطیب وگل گاوزبان به صورت قطره پاسی بای و قرص های والی فلور در داروخانه ها موجودند و اثرات ضد افسردگی نیز دارند.

مصرف کلسیم و ویتامین D (منابع غذایی آن شامل ماهی آزاد، ماهی تون، میگو، شیر و زرده تخم مرغ است) ویتامین ث (کیوی، فلفل سبز خام، آب پرتقال، هندوانه و انگور از منابع ویتامین ث هستند) و ویتامین کا بهترین منابع آن کلم، کاهو و اسفناج است که برای جلوگیری از تخریب استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان توصیه می شود.

ادامه دارد...


منبع: نویسنده:زهرا علوی کارشناس مامایی کارشناس ارشد طب ورزشی مدیر بخش مامایی من مامانم

2017-05-08T05:50:00+03:30

مقالات مربوط