جدیدترین مطالب میم مثل ماما

دوران یائسگی۱۴ دوران یائسگی۱۴

میم مثل ماما میم مثل ماما ۳ روز پیش

هیچ درمانی که بتواند روند نزدیک شدن به یائسگی را برعکس، یا متوقف کند وجود ندارد.

آیا یائسگی زودرس درمانی دارد؟

هیچ درمانی که بتواند روند نزدیک شدن به یائسگی را برعکس، یا متوقف کند وجود ندارد. اما زنانی که یائسه می‌شوند می‌توانند با استفاده از برخی روش‌های درمانی، علائم ناخوشایند ناشی از یائسگی را کنترل کنند.

انواع روش‌های درمانی برای بهبودی علائم ناشی از یائسگی عبارتند از:

• هورمون‌درمانی: هورمون‌درمانی (هورمون‌تراپی: HT یا استروژن‌تراپی: ET) با استفاده از روش‌های مختلفی مانند مصرف قرص، استفاده از برچسب، اسپری، کرم و ژل قابل انجام است. هورمون‌تراپی موضعی نیز با استفاده از داروهایی که در داخل واژن استفاده می‌شوند، انجام می‌شود. هورمون‌درمانی، موثرترین روش برای کنترل علائم ناشی از یائسگی مانند گر گرفتگی و خشکی واژن است. از آنجایی که هورمون‌ درمانی با برخی عوارض و خطرات خاصی همراه است (حمله قلبی، سکته مغزی و سرطان سینه)، متخصصین توصیه می‌کنند که بیمار از کمترین دوز موثر دارو استفاده کنند و مصرف دارو صرفا برای کنترل علائم باشد و به یک دوره زمانی کوتاه محدود شود.

• مصرف قرص‌های ضدبارداری خوراکی نیز نوعی روش هورمون‌تراپی است که گاهی برای بهبود علائم یائسگی تجویز می‌شود.

• داروهای ضدافسردگی: ثابت شده است که داروهای مهار‌کننده‌ی بازجذب سرتونین (SSRIs) و داروهای مشابه آن می‌توانند، علائم گرگرفتگی را در ۶۰ درصد از زنان بهبود دهند.

• ژل‌ها، کرم‌ها و محصولات لوبریکانت غیرهورمونی می‌توانند از بروز علائم ناشی از خشکی واژن پیشگیری کنند.

• تکنولوژی‌های کمکی باروری: در برخی از موارد خاص، زنانی که دچار یائسگی زودرس شده‌اند، می‌توانند با استفاده از تخمک اهدایی باردار شوند.

عوارض یائسگی زودرس چیست؟

در صورتی که بیمار در نظر داشته باشد که باردار شود، با بروز یائسگی زودرس، با مشکل ناباروری مواجه می‌شود. این مشکل می‌تواند در ادامه به افسردگی و ناراحتی‌های روحی منجر شود. همچنین به علت کاهش ترشح هورمون استروژن، این زنان بیشتر در معرض ابتلا به پوکی‌ استخوان هستند. زنانی که به یائسگی زودرس دچار می‌شوند، برای مدت زمان بسیار طولانی‌تری در زندگی خود، با کاهش سطح هورمون استروژن رو به رو هستند و این موضوع موجب افزایش احتمال تراکم استخوانی در این افراد می‌شود. البته می‌توان با مصرف مکمل‌های کلسیم و ویتامین D، مصرف غذاهای سرشار از کلسیم و انجام ورزش با وزنه، این خطر را تا حدود زیادی برطرف نمود.

ادامه دارد...


منبع: من مامانم

2017-05-07T08:50:00+03:30

مقالات مربوط