جدیدترین مطالب میم مثل ماما

دوران یائسگی۱۳ دوران یائسگی۱۳

میم مثل ماما میم مثل ماما ۳ روز پیش

در سنین ۱۵ تا ۲۹ سالگی از هر ۱۰۰۰ زن، یک زن و در سنین ۳۰ تا ۳۹ سالگی از هر ۱۰۰ زن یک نفر به یائسگی زودرس مبتلا می‌شود.

چه کسانی در معرض یائسگی زودرس هستند؟

در سنین ۱۵ تا ۲۹ سالگی از هر ۱۰۰۰ زن، یک زن و در سنین ۳۰ تا ۳۹ سالگی از هر ۱۰۰ زن یک نفر به یائسگی زودرس مبتلا می‌شود. این مشکل می‌تواند به عوامل ژنتیکی، بیماری‌هایی مانند اختلالات سیستم ایمنی، اختلالات تیروئیدی، عفونت ویروسی، اختلالات هورمونی و اختلالات تغذیه مربوط باشد.

احتمال بروز یائسگی زودرس در زنانی که بستگان نزدیکشان نیز همین مشکل را دارند، بیشتر است.

زنانی که باید تحت درمان سرطان قرار بگیرند و یا به بیماری دچار هستند که درمان آن نیازمند جراحی ارگان‌های زنانه می‌باشد، در معرض ابتلا به یائسگی زودرس بر اثر جراحی هستند.

علائم یائسگی زودرس چیست؟

علائم یائسگی زودرس، با علائم معمول یائسگی یکسان هستند. این علائم عبارتند از:

- تغییرات خلق و خو
- خشکی واژن
- اختلال در تمرکز و یادگیری
- گر گرفتگی
- کاهش میل جنسی

- اختلالات خواب

معمولا قبل از بروز یائسگی، شخص دچار بی‌نظمی در قاعدگی می‌شود و این مشکل ممکن است از چند سال قبل از بروز یائسگی، آغاز شود.

از چه آزمایشاتی برای تشخیص یائسگی زودرس استفاده می‌شود؟

برای تعیین عدم وجود قاعدگی‌های ماهیانه، نیازی به انجام هیچ تست و آزمایشی نیست. اما گاهی اوقات برخی از زنان دچار بی‌نظمی در قاعدگی یا برخی از علائم یائسگی می‌شوند. در این موارد لازم است برای بررسی عملکرد تخمدان‌ها، آزمایشاتی انجام شود. برای مثال ممکن است تست بارداری انجام شود و یا سایر علل احتمالی عدم قاعدگی مانند اختلالات خاص تیروئیدی، بررسی شود.

معمولا برای بررسی عملکرد تخمدان‌ها و همچنین بررسی اینکه بیمار به دوران یائسگی خود نزدیک می‌شود یا خیر، سطح هورمون محرک فولیکول (FSH) اندازه‌گیری می‌شود. هورمون FSH موجب تحریک تخمدان‌ها برای تولید استروژن می‌شود، بنابراین اگر تولید استروژن توسط تخمدان‌ها کاهش یابد، سطح این هورمون در خون بالا می‌رود. در صورتی که سطح هورمون FSH بیشتر از ۴۰ mIU/ml باشد، این مسئله به عنوان تشخیص یائسگی در بیمار تلقی می‌شود. همچنین ممکن است سطح برخی از هورمون‌های تولید شده توسط تخمدان‌ها مانند استرادیول نیز اندازه‌گیری شود که در صورتی که سطح این هورمون کمتر از ۳۲ pg/ml باشد می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یائسگی باشد.

ادامه دارد...


منبع: من مامانم

2017-05-07T08:40:00+03:30
Shares

مقالات مربوط