جدیدترین مطالب میم مثل ماما

دوران یائسگی۱۲ دوران یائسگی۱۲

میم مثل ماما میم مثل ماما ۶ روز پیش

یکی از علل پزشکی بروز یائسگی زودرس، عارضه‌ای به نام نارسایی زودرس تخمدان می‌باشد.

در ادامه علل یائسگی میخوانیم...
* شیمی درمانی و پرتو درمانی: 
این درمان های بیماری سرطان می توانند محرکی برای یائسگی باشند و موجب ظهور علایمی نظیر  گر گرفتگی در طی دوره های درمان و یا در طی مدت ۳ تا ۶ ماه گردند. 
* عدم کفایت اولیه تخمدان: 
در حدود ۱ درصد از زنان قبل از سن ۴۰ سالگی، یائسگی را تجربه می کنند و یائسگی ممکن است به دلیل عدم کفایت اولیه تخمدان ایجاد می شود(حالتی که تخمدان های شما در تولید مقادیر طبیعی از هورمون های باروری ناتوان باشد) که این عارضه از عوامل ژنتیکی و یا بیماری اتوایمیون ناشی می شوند. لازم به ذکر است که اغلب نمی توان دلیل قطعی نارسایی  زودرس تخمدان را دریافت.  

علت بروز یائسگی زودرس چیست؟
یکی از علل پزشکی بروز یائسگی زودرس، عارضه‌ای به نام نارسایی زودرس تخمدان می‌باشد. به لحاظ تعریف تخصصی، نارسایی زودرس تخمدان با یائسگی زودرس یکسان نیست. در نارسایی زودرس تخمدان، عملکرد نرمال تخمدان‌ها، قبل از سن ۴۰ سالگی دچار اختلال می‌شود. زنانی که به نارسایی زودرس تخمدان مبتلا هستند، ممکن است دوره‌های قاعدگی داشته باشند اما نابارور هستند. نارسایی زودرس تخمدان معمولا با علائم مشابه با یائسگی زودرس همراه است.
یائسگی زودرس همچنین می‌تواند بر اثر انجام درمان‌های مربوط به سرطان (یا بیماری‌های دیگر) باشد که شامل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی درناحیه لگن می‌شوند. این روش‌های درمانی می‌توانند به تخمدان‌ها آسیب بزنند و منجر به نارسایی تخمدان شوند. جراحی برداشتن تخمدان‌ها (چه برای برداشتن غده‌ی خوش‌خیم باشد و چه غده‌ی بدخیم)، در صورتی که هر دو تخمدان برداشته شود، منجر به یائسگی زودرس می‌شود. جراحی برداشتن رحم نیز منجر به یائسگی زودرس می‌شود، تنها به این معنا که دوره‌های قاعدگی دیگر رخ نمی‌دهند اما تخمدان‌ها همچنان به تولید هورمون ادامه می‌دهند.
سایر دلایل بروز یائسگی زودرس که کمتر شایع هستند، عبارتند از: مصرف برخی داروها، ابتلا به بیماری‌های مزمن، تومور غده‌ی هیپوفیز و هیپوتالاموس، اختلالات روانی و برخی دیگر از بیماری‌ها و مشکلات نادر یا ناشناخته.
ادامه دارد...


منبع: من مامانم

مقالات مربوط