جدیدترین مطالب میم مثل ماما

کشور نروژ ۱ کشور نروژ ۱

میم مثل مسافرت میم مثل مسافرت ۱۲ روز پیش

نروژ با نام رسمی پادشاهی نروژ، هم‌چنین به فارسی دَری ناروی کشور پادشاهی مستقل و متمرکزی است. نروژ از جمله کشورهایی است که راضی‌ترین شهروندان را دارد.

نروژ

نروژ با نام رسمی پادشاهی نروژ، هم‌چنین به فارسی دَری ناروی کشور پادشاهی مستقل و متمرکزی است که قلمروی آن بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع‌الجزایر سوالبارد در قطب شمال را در برمی‌گیرد. جزیره پتریکم در قطب جنوب و همچنین جزیره بووه در نزدیکی قطب جنوب قلمروهای وابسته به نروژ می‌باشند و به‌عنوان بخشی از پادشاهی محسوب نمی‌شود.

 

این کشور از مشرق دارای یک نوار طولانی مرزی باسوئد بوده و همچنین از شمال شرق با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگه اسکاژراک هم‌مرز است. سواحل نروژ طولانی است و به اقیانوس اطلسو دریای بارنتز متصل است.

تقسیمات اداری در نروژ در دو سطح شهرستان و شهرداری می‌باشد. مردمان سامی به وسیله پارلمان سامی و قانون فینمارک دارای مقدار معین خودمختاری در قلمروهای سنتی‌شان هستند. نروژ یکی از اعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد، ناتو، شورای اروپا، پیمان‌نامه جنوبگان، شورای نوردیک، منطقه اقتصادی اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و همچنین بخشی از منطقه شنگن می‌باشد.

این کشور دارای ذخایر بزرگ نفت خام، گاز طبیعی، معدن و آب شیرین می‌باشد. صنایع پتروشیمی یک چهارم از تولید ناخالص داخلی نروژ را تشکیل می‌دهد حکومت نروژ از نوع پادشاهی مشروطه است. براساس نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ میلادی، دانشگاه کلمبیا در نیویورک انجام داد، نروژ از جمله کشورهایی است که راضی‌ترین شهروندان را دارد.منبع: ویکی پدیا

Shares

مقالات مربوط