جدیدترین مطالب میم مثل ماما

نارین قلعه تفلیس در گرجستان ۱ نارین قلعه تفلیس در گرجستان ۱

میم مثل مسافرت میم مثل مسافرت ۱۲ روز پیش

یکی جاذبه‌های دیدنی تفلیس، ارگ نارین قلعه نام دارد که در تپه کالا در محله تفلیس قرار گرفته است. این قلعه را در گرجستان با نام ناریکالا می‌شناسند.

نارین قلعه

یکی جاذبه‌های دیدنی تفلیس، ارگ نارین قلعه نام دارد که در تپه کالا در محله تفلیس قرار گرفته است. این قلعه را در گرجستان با نام ناریکالا می‌شناسند که به معنای قلعه کوچک می باشد. این قلعه یکی از قدیمی ترین بناها و دیدنی‌های تفلیس گرجستان می‌باشد که بر فراز تپه‌ای که ناظر بر شهر تفلیس و رودخانه کورا می باشد و بین حمام‌های گوگردی و باغ بوتانیک تفلیس قرار دارد. این بنا به احتمال زیاد در سده چهارم میلادی توسط ایرانی ها ساخته شده که نام قدیم آن ،شوریس تسیخه ( suris Tsikhe ) بوده است.


در قرن ۴ تحت عنوان قلعه انتقام بنا نهاده شده است و بعدها توسط خاندان بنی امیه در قرن ۷ و بین سال‌های ۱۰۸۹-۱۱۲۵ بدست شاه دیوید سازنده (شاه گرجی) توسعه یافته است. در حیاط پایینی قلعه نیز کلیسای سنت نیکلاس واقع شده است. بنای کنونی قلعه که هم اکنون قابل مشاهده است بین قرون ۱۶و ۱۷میلادی تجدید بنا شده است که در سال ۱۸۲۷ بدلیل زلزله قسمت اصلی دیواره‌های قلعه آسیب دید. فرمانروایان روس، ایرانی، عرب، ترک (عثمانی) و گرجستان هر کدام در دوران خودشان قسمت‌هایی را به این ارگ اضافه کرده‌اند، اما شالوده اصلی برج و دیوارها در سده هشتم میلادی توسط امیران عرب ساخته شده است. 

ادامه دارد...منبع: گردشگری

مقالات مربوط