جدیدترین مطالب میم مثل ماما

من یک مامان باردار و افسرده ۴ من یک مامان باردار و افسرده ۴

میم مثل مشاور مادر و کودک میم مثل مشاور مادر و کودک ۲۱ روز پیش

کارکنان بهداشتی باید دانش و نگرش مردم را در این زمینه به گونه ای ارتقا دهند که همگان باور کنند بارداری پدیده ای مقدس و طبیعی است و در آن صورت نگرانی کاهش می یابد.

من یک مامان باردار و افسرده

پیشنهاد می‌شود در هر ملاقات زن باردار با پزشک، به او فرصت داده شود تا در مورد ترس‌ها و نگرانی‌های خود که بر اثر صحبت و رفتارهای بستگان یا همسایگان به وجود آمده و یا با مطالعه مقاله‌ها، روزنامه‌ها و امثال آن ایجاد شده است صحبت کند، همچنین در پاسخ گویی به سوالات او، باید وقت کافی صرف کرد. به طور کلی انتظار می‌رود کارکنان بهداشتی قادر باشند دانش و نگرش مردم را در این زمینه به گونه‌ای ارتقا دهند که همگان باور کنند بارداری پدیده‌ای مقدس و طبیعی است که در آن صورت نگرانی کاهش می‌یابد.

علایم خطر فوری:

افکار یا اقدام به خودکشی، تحریک‌پذیری و پرخاشگری شدید، فرار از منزل، امتناع از خوردن، پرفعالیتی، توهم و هذیان با محتوای آسیب رساندن به خود و دیگران.

علایم در معرض خطر روانی: 

روحیه افسرده، انرژی کم، کم حوصلگی، عصبانیت، بی قراری، اختلال در خواب و اشتها (پر خوابی، کم‌خوابی، پر اشتهایی، کم‌اشتهایی)، توهم و هذیان با محتوای غیر آسیب رسان به خود و دیگران در مادرانی که به بیماری شدید روانی دچار هستند.

در صورت وجود علایم خطر فوری: ارجاع فوری به بیمارستان

اقدامات پیش از ارجاع:

در صورت تمایل یا اقدام به خودکشی: آموزش همراهان از نظر محافظت بیمار

در صورت نبود علایم خطر فوری و یا اینکه مادر تحت درمان دارویی باردار شده باشد: ارجاع غیر فوری به روان پزشک

در صورتی‌که مادر سابقه اختلال روانی شدید دارد ولی در حال حاضر علائم ندارد: ویزیت ماهانه از نظر عود بیماری، آموزش علائم خطر به مادر و همراهان و مراجعه فوری در صورت بروز علائم، تاکید به انجام زایمان در بیمارستان و لزوم بررسی نوزاد از نظر عوارض دارویی

در مادرانی که به بیماری روانی خفیف دچار هستند: درمان حمایتی (غیر دارویی) طبق دستورالعمل کشوری سلامت روان. 

در صورت تشدید عوارض یا عدم بهبود: ارجاع غیر فوری به روان پزشک

ادامه دارد...منبع: خلاصه روانپزشکی کاپلان سادود ، ترجمه پورافکاری بارداری و زایمان ویلیامز(جلد3) بهداشت روانی ساپینگتون

مقالات مربوط